W niedzielę 27 września, otrzymując zaproszenie od Wójta Gminy Iłowo-Osada, oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wzięliśmy udział w Uroczystym Apelu Poległych
w Lesie Białuckim. Uroczystość ta otrzymała Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Miejsce do którego przybyliśmy jest nam doskonale znane. Realizując Turystykę Rowerową corocznie w kilkanaście osób przyjeżdżamy do lasów białuckich aby zapoznać podopiecznych z jego okrutną historią, oraz zapalić znicze. W lesie oddalonym o około 3km od wsi Białuty w latach 1941-1945 hitlerowcy masowo mordowali więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie. Brutalnie pozbawiono życia 12 000 osób, w tym 58 księży z diecezji płockiej i 1500 Żydów. Zamordowanych grzebano w trzech masowych grobach na terenie, który obejmował około 200 ha lasu. W celu zamaskowania zbrodni żołnierze niemieccy w miejscu zakopania zwłok sadzili młode świerki…

W tym roku nasza wizyta miała charakter oficjalny – stojąc pośród wielu znamienitych gości, zostaliśmy przez organizatorów oficjalnie przywitani i wyczytani do złożenia kwiatów. Wieńce złożyli: w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki, senator RP Bogusława Orzechowska, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Nasza delegacja również stanęła naprzeciwko pomnika ‘Ofiarom Niemieckich Zbrodni’ aby pokłonić się i oddać hołd wszystkim bestialsko pomordowanym.

Zanim zaczęła się uroczystość, poproszeni przez redaktora Radia Olsztyn, mieliśmy możliwość powiedzieć kilka słów do słuchaczy. Nasze krótkie wypowiedzi zostały wklejone w całość reportażu, który znajduje się na stronie olsztyńskiej rozgłośni.

Serdeczne podziękowania składamy Pani Danucie Rzezak z kwiaciarni ‘Stokrotka’ za wsparcie naszych inicjatyw. To kolejny już raz kiedy jesteśmy bardzo pozytywnie zaskakiwani przez otwarte, biało-czerwone serce właścicielki. Wielkie ukłony.

Reprezentanci ‘Młodych Patriotów’: Alicja Gołębiewska, Dominika Szulczak, Kacper Suchowiej, Piotr Tarwacki.

‘Światło Pamięci’ wciąż płonie!

Rafał Pyra

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku.