Wiara w Mikołaja jest uroczym wspomnieniem dzieciństwa. Któż z nas nie zaglądał rano do buta, ciesząc się , że Mikołaj o nas pamiętał. Tak naprawdę dorośli też lubią Mikołaja, każdy lubi przecież otrzymywać prezenty.

Prezent w tym przypadku nie ma wartości materialnej, jest symbolem, że Mikołaj o nas pamiętał. Cieszy wówczas najmniejszy drobiazg. I chociaż już dzieci zastanawiają się jak to możliwe , że Mikołaj zdąży odwiedzić wszystkich, to nikt nie podważa jego istnienia. Wierzymy, że działa tu magia. Mikołaj ma przecież całą armię pomocników w postaci Elfów, Śnieżynek

Pamiętając o tej tradycji, w rolę lokalnego Mikołaja wcielił się Wójt Gminy- Piotr Rakoczy, który odwiedził placówki oświatowe naszej gminy. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie otrzymali w prezencie magiczne książeczki. Magiczne, gdyż wypełnione treścią polskich kolęd wraz z podkładem muzycznym. To swego rodzaju preludium świątecznego nastroju i troska o podtrzymywanie tradycji. W polskich rodzinach zanika zwyczaj śpiewania kolęd po wieczerzy Wigilijnej, a zwyczaj ten należy pielęgnować. Kultywowanie tradycji jest także nieodzownym elementem wszelkich działań profilaktycznych.

Zapach choinki, w połączeniu z rozchodzącym się brzmieniem kolęd tworzy niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Pamiętajmy też, ze każdy z nas tak naprawdę może być Mikołajem- wystarczy rozejrzeć się dokoła aby dostrzec ilu jest potrzebujących.

Zofia Wielgus

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku