Data: 26.09.2020

Czas realizacji: 09.00 – 14.00

Cel: pomnik Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż

Kierunek: leśna ścieżka rowerowa ‘Góry Dębowe’, Jarzynny Kierz.

W dniu dzisiejszym kierunkiem przez nas obranym były Góry Dębowe i pomnik upamiętniający Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż – Niezłomnego Bohatera pochodzącego z Zembrzusa i działającego w podziemiu niepodległościowym na tym właśnie obszarze. Pojechaliśmy tam aby jako społeczność uczniowska reprezentująca grupę ‘Młodzi Patrioci’ wspólnie oddać cześć i honor nie tylko Zacheuszowi ale również tym wszystkim żołnierzom, którzy nie złożyli broni po 1945 roku i w dalszym ciągu walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. Nasza wizyta w tym miejscu to wyraz hołdu
dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej
i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Po dojechaniu na miejsce spotkaliśmy się z członkami Rodziny Zacheusza Nowowiejskiego, z którymi odśpiewaliśmy hymn, a także postawiliśmy biało czerwone znicze. Na koniec tej wizyty posililiśmy się kiełbaskami, które dzięki uprzejmości gospodarza tych lasów upiekliśmy na ognisku.

Corocznie w tym miejscu odbywał się Rajd Gwiaździsty Zacheusza Nowowiejskiego, jednak w tym roku w związku z sytuacją Covid’ową wydarzenie to odwołano. Rajd ten stanowi tło dla upamiętniania Zacheusza – tak to przynajmniej postrzegamy. Nasze ‘Światła Pamięci’ ponownie zapłonęły pod pomnikiem ‘Jeża’ i będą corocznie w tym miejscu płonąć bez względu na to, czy rajd będzie organizowany czy nie.

Ważne jest, aby tą pamięć kultywować.

Na koniec chciałbym w imieniu swoim jak i całej grupy MP podziękować:

  1. Nadleśnictwu Przasnysz za pomoc w organizacji ogniska i zabezpieczenie terenu.
  2. Ukłony dla Rodziny Zacheusza Nowowiejskiego za słodki poczęstunek i obdarowanie nas napojami.
  3. Jesteśmy wdzięczni Paniom ze szkolnej stołówki tj. Wiolecie i Ani za przekazanie nam prowiantu.

To bardzo miłe – szacunek dla Was !

Zapraszam do zapoznania się z sylwetką Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Zacheusz_Nowowiejski

https://naszdziennik.pl/mysl/195701,jez-sie-nie-poddal.html

https://vod.tvp.pl/video/z-archiwum-ipn,jez,1366303

Młodzi Patrioci, którzy wzięli udział w tym wyjeździe: Alicja Gołębiewska, Dominika Jastrzębowska, Piotr Tarwacki, Kacper Suchowiej, Sylwester Bielasta, Dawid Zieliński, Janusz Długokęcki, Jakub Zbyczyński, Mateusz Jabłoński. Opiekunowie: Rafał Pyra, Jacek Górny.

Rafał Pyra

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku