Obchody Narodowego Święta Niepodległości

2021-12-16T12:38:53+01:0012 listopada, 2021|Kultura|
Szanowni Państwo
Obchodzone dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości ma dla Polaków szczególne znaczenie. Jest symbolicznym aktem pamięci o ludziach, którzy o wolność walczyli. Jest też lekcją patriotyzmu dla wszystkich, szczególnie jednak dla młodego pokolenia.
Wszyscy musimy pamiętać, że tę wartość jaką jest wolność należy pielęgnować, utrzymywać i doceniać. Żyjąc w czasie pokoju często o tym zapominamy, nie dopuszczamy nawet myśli, że mogłoby być inaczej.
Lekcją przypomnienia dla wszystkich był i jest nadal czas pandemii. Niczym jak na wojnie pandemia zabija i kaleczy. Z konieczności wprowadzony lockdown i wszelkie obostrzenia z tym związane uświadomiły nam, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Okazało się też, że to nie tylko wojna, okupant, zaborca tej wolności pozbawia.
Przytaczam to, aby uświadomić, że we współczesnym świecie wolność nabrała jeszcze innego znaczenia. To już nie tylko wojna postrzegana jako konflikt państw. Wydawałoby się, że nas to nie dotyczy, przynajmniej w wymiarze ataku naszej granicy państwa.
W tym miejscu aż nasuwa się odwołanie do tego co dzieje się na naszej granicy z Białorusią. Wierzę, że skutecznie uda się opanować tę sytuację bez rozlewu krwi, bo ciężko jest radować się z wolności gdy patrzy się na krzywdę innych bezbronnych ludzi wykorzystywanych przez reżim, reżim z którym mieliśmy do czynienia do 1989 roku.
103 lata wolności to przede wszystkim 103 lata nowej odrodzonej Polski, za którą zginęło tak wielu wspaniałych ludzi, naszych dziadów i pradziadów. Oni mieli w sercu Honor, miłość do Boga, Ojczyzny i bliźniego. Wartości wypisane niemal na wszystkich sztandarach. To ci nasi przodkowie wyrwali a raczej odebrali zaborcom to co nam się należało – wolną Polskę.
Tą wolnością nie było nam się długo cieszyć, kolejna wojna a po niej 44 lata sowieckiej okupacji. Dopiero po 1989 roku ponownie sami możemy o siebie decydować, poznawać historię która była zakazana, która z pokolenia na pokolenie była szeptem przekazywana.
Dlatego doceniajmy wolność, cieszmy się każdym dniem i prośmy Boga, aby nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie panował pokój.
Dziękuję szkołom za budowanie postaw patriotycznych w najmłodszym pokoleniu. To nasze dziadki poprzez wycieczki, wolontariat, udział w spektaklach czy konkursach pieśni patriotycznych poznają nieocenzurowaną historię Polski.
Dziękuję Druhom z OSP za ich wzorową postawę, którzy z hasłem „Bogu na chwałę ludziom na ratunek” od wielu pokoleń pomagają w pielęgnowaniu patriotycznych wartości.
Dziękuję Wszystkim którzy angażują się w lekcję bogatej ale i bolesnej historii Polski, którzy ją zgłębiają i odkrywają a nie zniekształcają.
W imieniu swoim, samorządu Gminy Janowiec Kościelny i Księdza Dariusza dziękuję Wam wszystkim za udział w uroczystej mszy świętej w naszej przepięknej świątyni. Dziękuję, że razem świętowaliśmy, że macie w sercu Boga i Ojczyznę – najważniejsze patriotyczne cnoty.
W tym uroczystym dniu życzę Wszystkim mieszkańcom Gminy Janowiec Kościelny aby kolejne lata wolności upływały w zdrowiu i miłości najbliższych. Obyśmy nigdy nie doświadczyli wojny i utraty suwerenności, obyśmy byli ludźmi wolnymi i szczęśliwymi.
Piotr Rakoczy
Wójt Gminy Janowiec Kościelny

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku