Tradycją gminy Janowiec Kościelny jest organizowanie  Wigilii Seniora. W tym roku wydarzenie to miało jeszcze bardziej urozmaiconą formę. Było to możliwe dzięki  bezzwrotnej pomocy finansowej udzielonej gminie Janowiec Kościelny przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa-Oddział Terenowy w Olsztynie na realizację przedsięwzięcia „Tradycje bożonarodzeniowe”.

Już od  godzin przedpołudniowych w dniu 14 grudnia 2021 roku w Samorządowym Ośrodku  Kultury w Janowcu Kościelnym  odbywały się warsztaty. Powstawały niezwykłe prace, tematycznie nawiązujące do Bożego Narodzenia. Uczestnicy warsztatów oprócz manualnych zdolności wykazali się także niezwykłą kreatywnością. Powstały m.in. aniołki do zawieszenia na choince, stroiki, bombki i słodkie pierniki. Każda ozdoba świąteczna z pewnością sprawi radość, tym bardziej, że była to wspólna praca dzieci i  seniorów.

Miłą niespodzianką była też wizyta „aniołków”. W tę rolę wcielili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie -Grabowie. Dzieci zaprezentowały naprawdę anielski taniec, co w połączeniu z pięknymi strojami wywołało zachwyt i zasłużone gromkie brawa.

Wieczerza Wigilijna rozpoczęła się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie, a jako gospodarz gminy okolicznościową Ewangelię odczytał  Wójt Gminy-Pan Piotr Rakoczy. Wspólna modlitwa przed posiłkiem oraz symboliczne podzielenie się opłatkiem było częścią tradycji bożonarodzeniowych. Na stole ustawiono wigilijne potrawy, pod obrusem sianko, na stole świece- wszystko to jest wyznacznikiem kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Uczestnicy z ochotą degustowali  potrawy. Każdy zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że na te wigilijne czeka się cały rok. Kulinaria stanowią dziedzictwo kulturowe, a bez wątpienia wigilijne potrawy zajmują znacząca rolę.

Ten wyjątkowy wieczór nie mógł odbyć się bez kolęd. W tej kwestii swój muzyczny talent, oprócz uczestników prezentowali wykonawcy Koncertu Piosenek, pastorałek i kolęd: wokal-  Pani Jagoda Wasiłowska, akompaniament-Pan Krzysztof Żukowski.

Gromkie brawa były wyrazem uznania za talent, pasję, umiejętności i aranżację w znanej wszystkim formule- a ta jest najpiękniejsza.

Z dalekiej podróży i z workiem pełnym świątecznych upominków przybył również Mikołaj. Mimo nawału pracy w tym okresie zdążył obdarować zebranych prezentami. Zarówno Mikołaj, jak i uczestnicy wykazali się dużą dawką humoru.

Swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Pan Jan Nawrocki , który oprócz przekazanych życzeń, podkreślił znaczenie polskiej wsi w kultywowaniu tradycji, zapewniając przy tym, iż KOWR wspiera polskie rolnictwo nie tylko poprzez inwestycje,  lecz także poprzez współfinansowanie tego typu przedsięwzięć, gdyż to człowiek, mieszkaniec polskiej wsi jest najważniejszy.

Zofia Wielgus

Sekretarz Gminy

Wigilia Seniora

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku