10 Kwietnia 2022r. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym podczas niedzielnej mszy św. o godz. 10.00, ogłoszone zostały wyniki konkursu „ Na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”.

Komisja konkursowa w składzie :

Ksiądz Proboszcz -Dariusz Sielczak, Wójt Gminy Janowiec Kościelny- Pan  Piotr Rakoczy, Sekretarz Gminy- P. Zofia Wielgus i P. Anna Rybacka -radna Rady Gminy Janowiec Kościelny dokonała wcześniej oceny 7 prac konkursowych, wyłaniając zwycięzców. Każda z palm miała przypisany numer, co pozwoliło komisji prowadzić ocenę w sposób obiektywny. Wybór nie był prosty, decydowały przede wszystkim kryteria regulaminu. Oprócz używanych materiałów, techniki i pomysłowości ważnym elementem był ogólny wyraz artystyczny. Komisja zgodnie stwierdziła, że każda z palm czymś się wyróżniała. W dwóch przypadkach  można  było „odczytać” wyraźne  przesłanie  solidarności z Ukrainą, inne urzekały zmysłowością i estetyką wykonanych ozdób, a wśród dekoracji znalazł się len-którego łany można było kiedyś podziwiać na polach uprawnych, a także bukszpan-znany krzew, którego zielone i połyskliwe gałązki stanowią element dekoracji- w tym tradycyjnego wielkanocnego koszyczka z potrawami.

Każdy z członków komisji dokonywał punktowej oceny, kierując się kryteriami regulaminu. Ogólną liczbę uzyskanych punktów podliczono. W ten oto sposób powstała lista zwycięzców:

I MIEJSCE – Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowcu Kościelnym (palma nr.4)

II MIEJSCE – Ewa Mężyńska (palma nr.3)

III MIEJSCE – Marlena Szemplińska (palma nr.5)

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jest to dowód kultywowania tradycji, która nabiera szczególnego znaczenia w tych niespokojnych czasach. Kultura jest bowiem wyznacznikiem narodu, jego dziedzictwem. Wyplatanie palm jest częścią tej kultury. Palmy różnią się w poszczególnych obszarach naszego kraju, co  jest efektem ukształtowanego regionalizmu. Dla nas nasze są najpiękniejsze, co widać na załączonej fotorelacji.

Już teraz zapraszamy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

Zofia Wielgus

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku