Seminarium Historyczne

Po dwuletniej przerwie związanej z sytuacją epidemiologiczną mogliśmy powrócił do tradycji- ku radości Organizatorów i odbiorców tych wydarzeń.

25 czerwca 2022 roku w budynku po byłej szkole podstawowej w Jabłonowie-Dybach odbyło się XX Seminarium Historyczne. Zamysł organizacji tego wydarzenia w tym właśnie miejscu nie był przypadkowy. Powodów było kilka. Po pierwsze sam budynek ma swą historię i wiele wspomnień tych, którzy w niej nauczali i kształtowali osobowość  uczniów. Po drugie wielu uczniów z sentymentem wspomina czas, w którym rozbrzmiewał tam dzwonek szkolny. Już te fakty wzbudzały refleksję i odwoływały się do czasów, które już minęły. Warto jednak do nich wracać, wspominać gdyż są częścią tworzącej się historii tej gminy.

Ponadto -w myśl Organizatorów, miejsce to pozwalało zrealizować ciekawe sceny z minionych epok. Obszerny teren wokół szkoły zamienił się w pole bitwy z czasów Powstania Styczniowego. Profesjonalna Grupa   Rekonstrukcji Historycznej z Przasnysza, której Prezesem jest Pan Mariusz Macieszczyk w obrazowy sposób ( stroje, rekwizyty) odtworzyła sceny walk.  Do tej grupy dołączy także Pan Ernest Domański- pasjonat historii, który jako zaproszony gość przybył w stroju historycznym. Było głośno, padały strzały i wybuchy, ale było bezpiecznie.

Bez wątpienia bezcenne jest to, iż wiele osób , realizując własne pasje i zainteresowania uczestniczą w ważnym procesie upamiętniania wydarzeń historycznych. Do takich pasjonatów należą wyżej wymienieni, którym należą się słowa uznania i podziękowania.

Otwarcia XX Seminarium dokonał Pan Piotr Rakoczy-Wójt gminy, który powiedział m.in.

„ …..Rodowód, tożsamość, tradycje- o tym, że są to dla mieszkańców Gminy ważne wartości, świadczą liczne wydarzenia organizowane w Gminie, a dzisiejsze Seminarium jest bez wątpienia tego potwierdzeniem.

Jest mi miło, że możemy się spotkać właśnie na terenie byłej szkoły w Jabłonowie-Dybach. Ten budynek i całość posesji ma też swoją historię.

Dzięki uprzejmości Pani Czesławy Zdanowskiej– właścicielki tej nieruchomości mogliśmy realizować to przedsięwzięcie, wykorzystując walory i funkcjonalność terenu.  Pani Czesława ma ogromny sentyment do tego miejsca, z pietyzmem dba o każdy szczegół i mimo, iż do pokonania miała  długą podróż jest dzisiaj z nami. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję”

”…… Odkrywanie tajemnic po latach jest interesującym zajęciem. Dla historyków jest pasją, lecz dla każdego z nas jest także pouczającą lekcją historii. W dobie cyfryzacji, ogólnego pośpiechu nie możemy zapominać o minionych wydarzeniach, nawet tych odległych z minionych wieków.  Jest to fundament naszego narodu. Dlatego też uważam, iż niezwykła była idea organizowania Seminariów i kontynuowania tej tradycji przez kolejnych włodarzy”.

Po oficjalnym otwarciu Seminarium w dalszej części na uczestników czekało kilka ciekawych lekcji historii.

Pani Beata Jóźwiak-Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie opowiedziała i zobrazowała w formie prezentacji   placówkę oświatową, w której bez wątpienia wzorcowo budowana jest w młodym pokoleniu  tożsamość lokalna, kształtowane są postawy patriotyczne i upamiętniane są postaci, które wpisały się w rys historyczny regionu, w którym mieszkamy. Oprócz już zrealizowanych projektów  jak np. „Szkoły Dawnego Pogranicza”, „Architektura Sakralna Poboża”, „Szlakiem Bocianich Gniazd”,   przedstawiono także  koncepcję upamiętnienia sylwetki Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego i Jego wychowanków.

To właśnie sylwetka Bogumiła Wojciecha Jastrzębowskiego i Jego wychowanków była mottem Seminarium.  Uczestnicy obejrzeli film  historyczny „ Mistrz i uczeń” , którego autorem  jest Pan Jacek Frankowski.

Autor filmu osobiście opatrzył słowem historię powstania filmu.

(W filmie wykorzystano materiały zgromadzone przez Pana Piotra Uścian- Szaciłowskiego-nadleśniczego  Nadleśnictwa Garwolin, pasjonata historii)

 Kolejna lekcja ( wykład)  Pierwsi wśród równych- zawsze wierni Rzeczypospolitej” wygłosił zaprzyjaźniony z gminą Janowiec Kościelny Pan Hubert Domański. W swym wykładzie dokonał porównania i wskazania  współczesnych nam osób, których działalność oparta była na  waleczności i patriotyźmie. Przykładem była sylwetka  Pana Pawła  Mateńczuka-Navala i innych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM.

Uczestnicy Seminarium mogli też obejrzeć przygotowaną  ekspozycję  „Wojciech Bogumił Jastrzębowski i Jego Wychowankowie: Ludomir Benedyktowicz i inni”

Pani doktor Anna Gołębiewska-emerytowany pracownik naukowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wraz z Panem Hubertem Domańskim, oprowadziła uczestników- przekazując przy tym wiele interesujących wątków z życia tytułowych bohaterów tej ekspozycji.

Kolejnego przekazu dokonał Pan Hubert Domański. Tym razem były akcenty Powstania Styczniowego z naciskiem na opis zdarzeń z wydarzenia jakie miało miejsce 14.03.1863 roku . W inscenizacji, z udziałem uczniów SP w Wasniewie-Grabowie, przedstawiono sceny zdarzeń „ Potyczki pod Feliksowem”.

W trakcie Seminarium Historycznego dokonano także wzniosłego akcentu upamiętniającego czterech ważnych postaci. Posadzono następujące drzewa:

cis- upamiętniający  postać Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego,

sosnę- upamiętniająca postać Ludomira Benedyktowicza,

dąb szypułkowy – upamiętniający postać Profesora Ryszarda Juszkiewicza

oraz jarząb szwedzki – nawiązujący do sylwetki Pawła Mateńczuka pseudonim Nawal.

W wielu ciepłych słowach wspominano niezapomnianego przyjaciela Ziemi Janowieckiej- Profesora Ryszarda Juszkiewicza. Było to na pewno wzruszające, ale i dumne dla żony Profesora, która kontynuując tradycje męża odwiedza naszą gminę. Zaszczyciła nas swą obecnością w trakcie Seminarium.

W tę akcję sadzenia drzew symbolizujących wymienione wyżej postaci wpisała się wystawa autorstwa Pana Janusza Dębskiego. Jego barwne fotografie ukazały piękno krajobrazu-w tle drzewa ukazane o różnej porze roku. Piękna jest nasza Polska, ale i profesjonalna rola ukazania tegoż uroku przez profesjonalnego fotografika.

Z pewnością Seminarium Historyczne jako wydarzenie zasługuje na szczególne uznanie. Jest bowiem „ zapisem historii , tworzone współcześnie, z myślą o potomnych i dla dzisiejszego pokolenia, które winno żyć przyszłością- nie zapominając jednak o przeszłości”.  Takim przesłaniem Pan Wójt-Piotr Rakoczy zakończył XX Seminarium Historyczne.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim prelegentom. Dziękujemy za przekaz historyczny i poświęcony czas. Szczególne podziękowania dla P. Huberta Domańskiego, który współtworzył z nami to Seminarium.

Pasjonatów Historii zapraszamy za rok.

IX Festiwal Piosenki Religijnej

W drugim dniu obchodów św. Jana – po ciekawych lekcjach historii w trakcie Seminarium Historycznego, nadszedł czas ukazania kultury w muzycznej formie.

IX Festiwal Piosenki Religijnej odbył się 26 czerwca 2022 roku w Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym, którego Proboszcz-ks. Dariusz Sielczak był współorganizatorem Festiwalu (oprócz Wójta Janowiec Kościelny i Samorządowego Ośrodka Kultury). Festiwal stał się muzyczną oprawą odbywającego się w tym dniu odpustu parafialnego.

Śpiew to szczególna forma modlitwy, przez którą możemy wyrazić swoją radość, uwielbienie, ból, tęsknotę, marzenia. Jest jednak przede wszystkim okazaniem wiary i umiłowania Boga, do którego za pomocą słów i dźwięku kierujemy nasze prośby czy podziękowania.  „ Kto śpiewa, dwa razy się modli”- tak powiedział św. Augustyn.  Tak więc muzyka ze zdwojoną siłą łączy człowieka z Bogiem.

Do tego przesłania nawiązuje też motto Festiwalu, które niezmiennie brzmi „ Do Ciebie te słowa i nuty ślę”. Logo Festiwalu obrazuje graficznie te słowa.

Jurorami Festiwalu byli:

1) ks. dr Tadeusz Kozłowski- Przewodniczący

2) Pan Taduesz Miller

3) Pan Marcin Mackiewicz

4) Pan Michał Gogolewski

(Wszyscy członkowie jury związani z muzyką, a zatem ich wybór oparty był na profesjonalnej ocenie  według następujących kryteriów, określonych w Regulaminie: emisja głosu, dykcja, poprawność intonacyjna i interpretacyjna wykonywanego utworu, stopień trudności utworu. Jury oceniało także zgodność zaprezentowanego utworu z celami Festiwalu . Sumą składową wszystkich tych elementów był ogólny wyraz artystyczny)

W kategorii indywidualnej zaprezentowało się siedmiu wykonawców.

Zwycięzcą w tej kategorii okazał się Michał Grocki, reprezentujący gminę Działdowo.  Swój- bez wątpienia talent, szlifuje pod kierunkiem Pana Daniela Chodyny w Ośrodku Kultury. Utwór „ Panie, który jesteś” w wykonaniu Michała publiczność nagrodziła długimi brawami. Jego muzyczny przekaz był niezwykle czytelny i w pełni wpisujący się w motto Festiwalu.

Drugie miejsce przypadło Martynie Woźniak, która równie ekspresyjnie wykonała utwór       „ Jeruzalem”. Jej subtelny lecz mocny głos przepięknie rozbrzmiewał w kościele, co docenili zarówno jurorzy, jak i publiczność.

Trzecie miejsce zdobyła Natalia Hajn, która urzekła wszystkich sceniczną skromnością, ale i anielskim głosem. W utworze „ Maria” w subtelny sposób pokazała swe zdolności muzyczne. Natalia lekcje śpiewu pobiera w Fundacji  na Rzecz  Wspierania Rozwoju Kreatywności  oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych KREOLIA Kraina Kreatywności, a opiekunem muzycznym jest Pani Joanna Gawryszewska.

Pozostali uczestnicy tej kategorii: Weronika Wacikowska, Ryszard Borzymowski, Magdalena Adamska i Grzegorz Hajn zostali uhonorowani wyróżnieniami. Ich wykonania były także wysoko ocenione , nagrodzone brawami publiczności. Jurorzy musieli jednak wykonać zadanie i wyłonić I, II i III miejsce.

Kategoria zespołowa

W kategorii zespołowej I miejsce jurorzy przyznali dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowcu Kościelnym. Liczny zespół, składający się z pracowników                    i podopiecznych wykonał utwór „ Błogosławieni”. Wiodące głosy solistów i muzyczna harmonia pozostałych chórzystów tworzyło muzyczną spójność, a jako całość  niezwykle pozytywny ogólny wyraz artystyczny.

Drugie miejsce przypadło Zespołowi SURSUM CORDA za wykonanie utworu    „ Łamiesz chleb”.  W ich wykonaniu dało się odczuć współbrzmienie głosu z instrumentami muzycznymi. Przepiękne słowa i jakość wykonania utworu pozytywnie odebrała też publiczność. Każdy z jurorów  z pewnością wysoko oceniał ich występ, co znalazło potwierdzenie w zaszczytnym II miejscu.

Trzecie miejsce z utworem „ Przybądź Święty Niepojęty Duchu” zdobyła Schola z Parafii z Wieczfni Kościelnej. W ich wykonaniu nie sposób było nie dostrzec ( oprócz niewątpliwego talentu) przede wszystkim dużej radości ze wspólnego śpiewania. Równie radośni byli też opiekunowie tej rozśpiewanej grupy : ks. Dariusz Kozłowski z Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika  oraz Pani Ewa Krajewska. Taka wspólna, radosna modlitwa bez wątpienia ma moc.

Wyróżnienie otrzymały Iskierki, sympatyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym, które pod kierunkiem Pani Judyty Wrzeszczyńskiej wykonały utwór „ Góry do góry”. To nic, że nie znalazły się na podium lecz i tak publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.

Miłą niespodzianką było przepiękne wykonanie dwóch utworów przez dwóch jurorów-Pana Marcina Mackiewicza i Pana Michała Gogolewskiego. Było to też najlepsze potwierdzenie profesjonalizmu jurorów.

W tym Festiwalu nie ma przegranych. Rywalizacja jest potrzebna bo jakieś reguły i kryteria we wszelkich konkursach obowiązują. W tym jednak przypadku każdy z uczestników wpisał się w motto Festiwalu „ Do Ciebie te słowa i nuty ślę”.

Będzie nam miło, jeżeli zarówno wykonawcy, jak i publiczność zapamiętają Festiwal jako mile spędzony czas, połączony z  duchowym wzruszeniem.

Dziękujemy:

Jurorom- dzięki, którym mamy świadomość, że ocena była obiektywna i zgodna z regulaminem Festiwalu

– Panu Pawłowi Waleriańskiemu za profesjonalne nagłośnienie i pracę przy pulpicie akustycznym,

– Pracownikom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym za przygotowanie poczęstunku dla uczestników. Mimo upału przygotowany posiłek wszystkim bardzo smakował.

Zapraszamy wykonawców do rywalizacji w przyszłym roku, a publiczność do muzycznej dawki wzruszeń podczas kolejnego-Jubileuszowego wydania Festiwalu Piosenki Religijnej w Janowcu Kościelnym.

Zofia Wielgus

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku