Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Pamiętajmy, że: papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.

Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy

Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu  wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);

2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);

4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);

5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów – to rak płuca – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Nie zwlekaj – rzuć palenie!

Ciekawym jest fakt, że zdecydowana większość osób palących doskonale wie, że palenie jest szkodliwe, a mimo to nadal codziennie pali. Papierosy w trakcie procesu powstawania  poddawane są  bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące „poprawiające” smak i zapach. Dym z tak spreparowanego tytoniu zawiera kilka tysięcy różnych substancji chemicznych, setki z nich są trujące, z czego kilkadziesiąt  ma działanie rakotwórcze, inne powodują uzależnienie. Służba zdrowia w Zakładzie Karnym we Włodawie stale prowadzi wewnątrz jednostki poradnictwo dla osadzonych na temat rzucania palenia oraz szkodliwości „niebieskiego dymka”. Świadome rzucenie palenia musi opierać się na edukacji i wiedzy na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych oraz skutecznych metod rzucenia palenia.

Czy wiesz że:

  • 20 minut po ostatnim papierosie do normy wraca ciśnienie tętnicze krwi oraz temperatura stóp i dłoni;

  • po 48 godzinach rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych, powraca zmysł smaku i zapachu;

  • kilka miesięcy po rzuceniu palenia poprawie ulega stan krążenia. Wydolność płuc zwiększa się o 30%. Zmniejsza się kaszel, zmęczenie, rozpoczyna się proces regeneracji układu oddechowego;

  • po roku zmniejsza się o połowę ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca;

  • po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór płuca, przełyku i krtani;

  • po 15 latach od ostatniego papierosa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i układu krążenia dochodzi do takiego poziomu, jak u osoby nigdy niepalącej.

Gdzie szukać pomocy?

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie, ogólnopolska
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108.

 Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia
i potrzebujesz porady, zadzwoń!

 (Koszt całego połączenia z telefonu stacjonarnego – 1 impuls).