15 grudnia 2022 roku w siedzibie Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowcu Kościelnym odbyła się Wigilia Seniora. Po raz kolejny, przy znaczącej pomocy finansowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie. Miło było gościć przedstawiciela KOWR-Pana Jana Nawrockiego.

Oprócz typowego wsparcia rolnictwa instytucja ta dostrzega i docenia inicjatywy, które pielęgnują wartości polskiej wsi.

Sama Wigilia była zwieńczeniem prac uczestników przedsięwzięcia „ Tradycje bożonarodzeniowe”, które jako całość objęte było dofinansowaniem.

Od samego rano unosiły się zapachy – to efekt warsztatów kulinarnych, podczas których  powstawały potrawy na Wigilijny stół. Unosił się zapach smażonej ryby, kapusty, ale też korzenny odcień świątecznych wypieków. Już sam kształt i smak pierników zachwycał, ale do akcji  włączyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym, które je udekorowały.

Świąteczny  wystrój sali, białe obrusy, świece , potrawy na stole i kolędy przeniosły wszystkich w niepowtarzalny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

Uczestnicy mogli też dowiedzieć się jak tradycje bożonarodzeniowe kształtowały się na przestrzeni wieków. Niezmienny w Polsce jest zwyczaj dzielenia się opłatkiem, sianko na wigilijnym stole, dodatkowy talerzyk dla niezapowiedzianego gościa.

Nie mogło również zabraknąć Mikołaja. Był i to w towarzystwie uroczych śnieżynek. Obdarował wszystkich prezentami, które wcześniej, jak się okazało,  zamówił u uczestników warsztatów.

Na zamówienie Mikołaja powstały przepiękne bombki na stojaku ( ciekawostką jest fakt użycia kaszy gryczanej do dekorowania) oraz słodkie pierniki do zawieszenia na choince.

Uczestnicy wysłuchali też koncertu kolęd i pastorałek. Było nastrojowo, tym bardziej, że oprawa muzyczna w znanej wszystkim aranżacji, co pozwoliło włączyć się do wspólnego śpiewania.

Niech magia świąt trwa jak najdłużej……Ze świątecznym pozdrowieniem.

Zofia Wielgus

WARSZTATY KULINARNE

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku