„Rodowód – tożsamość – tradycje”, to przewodnie hasło, które od wielu lat towarzyszy seminariom organizowanym w gminie Janowiec Kościelny. To dla mieszkańców ważne wartości, a takie spotkania są okazją do poznania historii regionu i osób, które w znaczący sposób wpisały się w historię i kulturę tej gminy.

XXI Seminarium historyczne odbyło się 24 czerwca 2023r. w świetlicy wiejskiej  w Janowcu Kościelnym. Tematem wiodącym była „Historia Straży Granicznej na terenie gminy Janowiec Kościelny”. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, głównym organizatorem był Samorządowy Ośrodek Kultury w Janowcu Kościelnym, a gospodarzem Wójt Gminy Janowiec Kościelny Piotr Rakoczy.

Przed rozpoczęciem części oficjalnej, w „Parku Pobożańskim” w Janowcu Kościelnym została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona poległym i pomordowanym Strażnikom Straży Granicznej w latach 1939-1945. Następnie w świetlicy wiejskiej w Janowcu Kościelnym odbyła się część naukowa seminarium.

Ppłk. rez. Dr. Dariusz Jurczak jako wieloletni pracownik Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie na stanowisku eksperta ds. migracji,  z wykształcenia socjolog, aktualnie zatrudniony w Olsztyńskiej Szkole Wyższej w Olsztynie na stanowisku kierownika katedry administracji przedstawił pierwszy wykład dotyczący powstania  „Historii Formacji Granicznych”.

Następnie Krzysztof Siemianowski, adiunkt  w Muzeum Pogranicza w Działdowie zaprezentował „ Tragiczne losy Jana Antoszewskiego-  pogranicznika z Działdowszczyzny 1905-1939”

Wykład dotyczący Komisariatu Straży Granicznej w Szczepkowie Borowym omówił  dr. Antoni Krzysztof Sobczak – Zastępca Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Kolejne wystąpienie należało do mjr. SG Macieja Kuszilek, Kierownika Sekcji Promocji i Historii Wydziału Organizacji i Promocji Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, który przedstawił  historię i działania Straży Granicznej w latach wojennych.

Ostatni wykład poprowadził, zaprzyjaźniony z gminą Janowiec Kościelny Jan Domański- historyk i członek Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Olsztynie, który omówił zagadnienia związane z „Historią Straży Celnej i Granicznej na terenie gminy Janowiec Kościelny”.

Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali utworu muzycznego pt: „Kołysanka o zakopanej broni”. Autorką słów i muzyki jest Krystyna Krahelska, którą wydarzenia z
1 października 1939r. po zakończonej Bitwie z Armią Czerwoną pod Wytycznem zainspirowały do napisania utworu dającego Polakom nadzieję i wiarę na lepszy czas.

Przybyli na seminarium goście mieli także możliwość obejrzenia wystawy „ Straż Graniczna na Mazowszu- historia i współczesność”