Dzień 11 listopada dla nas – Polaków nie jest dniem zwyczajnym, jest dniem wyjątkowym, jest dniem szczególnym, gdyż 105 lat temu w dziejach naszego narodu miały miejsce wydarzenia, które na zawsze zapisały się na kartach historii Polski, Europy i całego świata – po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków Polska odzyskuje wolność. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym co powinno nas łączyć, a nie dzielić. Wielki Polak – św. Jan Paweł II, którego relikwie w postaci kropli krwi znajdują się w naszym kościele, tak pisał o wolności:

„Wolności nie zdobywa się na zawsze, Polska w całej tej tysiącletniej historii musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń. Musiała – abyśmy dziś byli mądrzejsi o doświadczenia tego tragicznego w skutkach narodu bilansu. Tylko mądre decyzje związane z naszą słowiańską cechą sprawią, że Polacy zapragną tę wolność strzec i nikomu nie pozwolą, aby Polska na nowo zniknęła z mapy Europy”.

W dniu 11 listopada 2023 roku mieszkańcy Gminy Janowiec Kościelny uczestniczyli w uroczystościach z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości wyrazili swoją wdzięczność i szacunek wobec Polaków, którzy w walce o wolną, niepodległą Polskę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie. Naszą powinnością i obowiązkiem jest o tym pamiętać, gdyż jak powiedział Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Pamiętajmy o tym jak łatwo tę wolność stracić, jak bardzo trzeba o nią dbać – wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych, potrzebujących pomocy. Budujmy tę wolność razem, nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy.

Dzień 11 listopada jest dla nas świętem radosnym. Jesteśmy narodem wolnym i to powód do radości. Radość ta powinna jednak być przeplatana  refleksją. Żyjmy przyszłością, ale nigdy nie zapominajmy o przeszłości.

Dziękuję księdzu Dariuszowi za pouczającą homilię podczas uroczystej mszy świętej, gdyż nie wyobrażam sobie żadnej uroczystości bez podziękowania najpierw Bogu.

Dziękuję dzieciom i młodzieży za przepiękną pełną refleksji i wzruszeń część artystyczną.

Dziękuję pocztom sztandarowym OSP i Szkół. To właśnie na ich sztandarach znajdują się piękne hasła: „Bóg Honor Ojczyzna”, czy „Bogu na chwałę ludziom na pożytek”. To potwierdza nasz Polski charakter, że na pierwszym miejscu jest Bóg, bez Boga inne hasła tracą na wartości. Z Bogiem w sercu nasi przodkowie ginęli za wolność, z Bogiem w sercu nasi przodkowie odzyskali dla nas niepodległość a my z Bogiem w sercu tą zadaną nam wolność musimy pielęgnować.

Janowiec Kościelny, dnia 11 listopada 2023 roku

 

Wójt Gminy

Piotr Rakoczy