Święta Bożego Narodzenia i czas poprzedzający go jest okresem szczególnym. To czas radosnego wyczekiwania, czas nadziei, pokory, czas miłości. W tych dniach kierujemy swe myśli ku naszym bliskim – rodzinom i krewnym, ale też ku osobom starszym, samotnym, potrzebującym naszego wsparcia i opieki. To ludzie, przy których powinniśmy stanąć i poświęcić im chwilę swojego czasu, odrobinę swojej uwagi.

Tradycją Gminy Janowiec Kościelny jest organizowana co roku Wigilia Seniora. Wydarzenie odbyło się po raz kolejny przy znaczącej pomocy finansowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie.

Sama Wigilia była zwieńczeniem warsztatów międzypokoleniowych przedsięwzięcia pn „ Tradycje bożonarodzeniowe”, które jako całość objęte było dofinansowaniem. Podczas  spotkania uczestnicy wspólnie wykonali ozdoby świąteczne, wypiekli ciasta i pierniczki, które dzieci z wielkim zaangażowaniem dekorowały.

Uroczystość wigilijna rozpoczęła się w dniu 14 grudnia 2023 oku o godz. 15-tej w sali Samorządowego Ośrodka Kultury w rodzinnej, świątecznej atmosferze. Przy wspólnym stole spotkali się mieszkańcy gminy. Wszyscy uczestnicy tego spotkania łamiąc się tradycyjnym opłatkiem, składali sobie wzajemnie życzenia. Następnie podane zostały na stół pierwsze tradycyjne potrawy wigilijne. Czas pomiędzy podawaniem kolejnych potraw, zebrani na wieczerzy goście, umilali sobie wspólnymi rozmowami i słuchaniem kolęd. Wójta Gminy p. Piotr Rakoczy i Dyrektora SOK p. Waldemar Pyracki wcielili się w rolę Mikołai i obdarowali wszystkich prezentami. W paczkach znalazły się ozdoby własnoręcznie  wykonane podczas warsztatów.

Dla większości gości spotkanie wigilijne było najważniejszym wydarzeniem w mijającym roku – wspólne rozmowy, życzenia, opłatek oraz kolędowanie sprawiły, iż zapomnieli oni o swoich problemach, chorobie czy samotności.