Apelujemy o ostrożność!

W ostatnim czasie odebraliśmy sygnał o pojawieniu się wilków na terenie gminy Janowiec Kościelny. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają
się do zabudowań mieszkalnych, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej do zabudowań podchodzą nocą, o czym ludzie nawet  nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować
się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Wójt Gminy Janowiec Kościelny zaleca zachowanie ostrożności podczas kontaktów z wilkami. Poniżej znajduje się procedura postępowania
w sytuacjach niebezpiecznych z udziałem wilka. Prosimy mieszkańców o zapoznanie
się z tą procedurą oraz o zgłaszanie takich sytuacji do Urzędu Gminy Janowiec Kościelny, numer kontaktowy 89 626 25 15.

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

– Nigdy nie dokarmiaj wilków, jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Janowiec Kościelny,

– Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach
z pokrywami, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane,

– Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.

– Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty
w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

– Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.

– Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne
z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.

– Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. – Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

– Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

– Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

– Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

– Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

– Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Urząd Gminy Janowiec Kościelny, RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

PDF: 2021_Wilk_-_procedura_postepowania_GDOS