Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W dniu 25 marca 2024 r., w Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym odbyły się Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej miał na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości tradycji i historii straży pożarnej, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, znajomości sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Organizatorami eliminacji gminnych byli: Zarząd Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowcu Kościelnym, Urząd Gminy Janowiec Kościelny oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Janowcu Kościelnym.

Do tegorocznych eliminacji przystąpiły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym i Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w  Waśniewie- Grabowie. Łącznie zgłosiło się 13 uczestników.

Uczniowie biorący udział  w eliminacjach gminnych musieli rozwiązać testy, a także zmierzyć się  z pytaniami ustnymi w tzw. „dogrywce”.

Jury w składzie: przewodniczący – Robert Antczak, sekretarz – Andrzej Miecznikowski, członek –  Tomasz Szulczak, członek – Agata Szczepkowska, członek – Piotr Rakoczy, wyłoniło w I i II grupie wiekowej następujących zwycięzców:

I grupa (klasy I – IV)

  1. Miejsce – Lena Załoga – Szkoła Podstawowa w Waśniewie – Grabowie,
  2. Miejsce – Maja Lubowiecka – Szkoła Podstawowa w Waśniewie – Grabowie,
  3. Miejsce –  Piotr Kozłowski – Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym.

II grupa (klasy V -VIII)

  1. Miejsce –  Julia Leśnikowska – Szkoła Podstawowa w Waśniewie-Grabowie,
  2. Miejsce – Wiktor Jabłonowski – Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym,
  3. Miejsce – Julia Kobiella  – Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym.

Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: z I grupy wiekowej:   Lena Załoga i  Maja Lubowisecka ze Szkoły Podstawowej w Waśniewie-Grabowie, natomiast z II grupy wiekowej:   Julia Leśnikowska ze Szkoła Podstawowa w Waśniewie – Grabowie  i Wiktor Jabłonowski ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym.

Laureaci turnieju będą reprezentować Gminę Janowiec Kościelny na eliminacjach powiatowych w Nidzicy.

W czasie pracy jury dzieci udały się do remizy OSP Janowiec Kościelny, gdzie zapoznały się z wyposażeniem samochodu bojowego.

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a za trzy pierwsze miejsca, w każdej kategorii wiekowej, nagrodą były karty podarunkowe do wykorzystania w sklepie Action, które zostały ufundowane przez Urząd Gminy Janowiec Kościelny.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszym etapie turnieju!