PRZESIEWOWE BADANIA PARAZYTOLOGICZNE WŚRÓD DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM W POWIECIE NIDZICKIM:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie monitoruje sytuację epidemiologiczną pod kątem występowania pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci. Przeprowadza badania profilaktyczne w wybranej populacji dzieci w wieku przedszkolnym, których głównym celem jest poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie występowania i profilaktyki chorób pasożytniczych, oszacowanie skali zachorowań na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz umożliwienie rodzicom/opiekunom podjęcia działań terapeutycznych w przypadku stwierdzenia u dzieci inwazji chorobotwórczymi pasożytami. Od połowy września 2024 roku takie badania będą przeprowadzane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nidzicy w Punkcie Przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Janowcu Kościelnym. Oprócz badań laboratoryjnych przeprowadzone zostaną działania informacyjno-edukacyjne skierowane do rodziców, opiekunów i pracowników przedszkoli, do których uczęszczają dzieci.

Schorzenia wywoływane przez pasożyty przewodu pokarmowego występują u dzieci bardzo często. Szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie mają jeszcze dobrze utrwalonych nawyków higienicznych przebywają w zbiorowiskach np. żłobkach, przedszkolach. Rozwojowi zarażeń pasożytniczych  sprzyja również niedojrzałość układu odpornościowego. Pasożyty najczęściej atakujące przewód pokarmowy dzieci, to: owsiki, glisty ludzkie, lamblie i włosogłówki. Zarażenia pasożytnicze w momencie wzrostu młodego człowieka mogą mu przysporzyć wielu kłopotów i to zarówno ze zdrowiem, jak i zachowaniem. Dzieci mogą się czuć źle, mogą być osłabione, ale mogą też mieć problemy z koncentracją, zachowaniem uwagi i skupienia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przygotowała specjalną broszurę „Co mieszka w naszych jelitach”, pomocną w zdobyciu podstawowych informacji z zakresu najczęściej występujących chorób pasożytniczych.

 

PRZEGLĄD PARAZYTOLOGICZNY DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

„Co mieszka w naszych jelitach”

Instrukcja

 

Szanowni Państwo,

Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w broszurze „Co mieszka w naszych jelitach”, którą otrzymacie Państwo od dyrektora przedszkola.

Znaleźć w niej można informacje:

– jak zapobiegać zarażeniom pasożytniczym przewodu pokarmowego

– charakterystykę wybranych chorób pasożytniczych (biologia, sposoby zarażenia , objawy,  profilaktyka)

-jak prawidłowo pobrać kał do badań w kierunku pasożytów jelitowych?

– jak prawidłowo pobrać wymaz okołoodbytowy do badań w kierunku pasożytów jelitowych

Elektroniczną wersja broszury „Co mieszka w naszych jelitach?” możecie Państwo pobrać skanując poniższy kod QR

 

 

Sposób przygotowania próbki do badania:

Należy oddać 3 próby do badania. Próby przynosicie Państwo do przedszkola w terminach wyznaczonych przez dyrektora przedszkola. I próbę należy przynieść w poniedziałek, II w środę, III                         w piątek. Każdego dnia do godziny 9.00.

 

Pakiet z każdą próbką do badania musi zawierać:

  1. Szkiełko wymazowe umieszczone w małej kopercie z imieniem i nazwiskiem dziecka. Pojemnik do próbki z imieniem i nazwiskiem dziecka. Małą kopertę ze szkiełkiem wymazowym  i pojemnik do próbek należy umieścić w dużej kopercie podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka.

Do pierwszej próby należy dołączyć dwa zlecenia (prawidłowo wypełniony druk do badań bakteriologiczno-parazytologicznych i druk do badań wirusologiczno-serologicznych).

Pozostałe dwie próby powinny zawierać wyłącznie druk do badań parazytologicznych.

  1. Wzór, jak należy uzupełnić druki otrzymacie Państwo w przedszkolu. Wypełnione druki należy umieścić w osobnej dużej kopercie podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka. Druki muszą być opatrzone pieczątką przedszkola.

Obie koperty podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka umieszczacie Państwo w woreczku.

Koperty, szkiełka wymazowe, pojemniki na próbki, druki, woreczki  otrzymacie Państwo bezpłatnie

w przedszkolu.

Każdą próbę należy zostawić w pojemniku transportowym. Informację o miejscu ustawieniu pojemnika uzyskacie Państwo w przedszkolu.

 

BROSZURA PDF: