Informacje dotyczące realizacji Programu Czyste Powietrze
na terenie gminy Janowiec Kościelny
Stan na dzień 30.09.2024 r.
Liczba złożonych Wniosków o dofinansowanie: 141
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 52
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 1.076.476,85 zł
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Informacje dotyczące realizacji Programu Czyste Powietrze
na terenie gminy Janowiec Kościelny
Stan na dzień 29.06.2024 r.
Liczba złożonych Wniosków o dofinansowanie: 128
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 52
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 1.076.476,85 zł
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Informacje dotyczące realizacji Programu Czyste Powietrze
na terenie gminy Janowiec Kościelny
Stan na dzień 29.03.2024 r.
Liczba złożonych Wniosków o dofinansowanie: 114
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 51
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 1.076.476,85 zł
__________________________________________________________________________________
OSTRZEŻENIE DLA WNIOSKODAWCÓW I BENEFICJENTÓW
PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”
Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!
Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.
Uwaga na nierzetelnych wykonawców
Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.
W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.
Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.
Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.
Wysokie rachunki bez termomodernizacji
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.
Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.
„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).
Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.
Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.
Rekomendacje
W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.
Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.
Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.
Pamiętaj!
Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.
Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!
Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.
Życzymy zadowolenia z ciepłych domów,
niskich rachunków za ogrzewanie
i czystego powietrza!
__________________________________________________________________________________
KOMUNIKAT WÓJTA GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY
W związku z napływającymi do Urzędu Gminy Janowiec Kościelny sygnałami od mieszkańców o dostarczanych zawiadomieniach w sprawie PP „Czyste Powietrze” informuję, iż Urząd Gminy Janowiec Kościelny ani też jednostki organizacyjne Gminy Janowiec Kościelny nie wysyłają do mieszkańców żadnych zawiadomienie na temat Programu.
Wszelkie pisma, jakie Państwo otrzymujecie są to pisma z firm zewnętrznych.
Gmina Janowiec Kościelny nie współpracuje z żadną firmą zewnętrzną w zakresie PP „Czyste Powietrze”.
Punkt konsultacyjny programu znajduje się w budynku Urzędu Gminy Janowiec Kościelny, pokój nr 13 i prowadzi go pracownik urzędu.
W przypadku wątpliwości bądź pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 89 626 20 52.
Więcej informacji dotyczących punktu znajduje się na stronie:
https://janowiec.com.pl/czyste-powietrze/
Wójt Gminy Janowiec Kościelny
/-/ Piotr Rakoczy
__________________________________________________________________________________
Zapowiedź zmian w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”
W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” (PPCP lub program) pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną – wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku.
Zmiany te mają na celu ochronę beneficjentów i zapewnienie, że dofinansowanie w ramach PPCP będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na „uszczelnioną” listę ZUM.
Podobne rozwiązanie dotyczyć będzie wyboru kotła zgazowującego drewno oraz kotła na pellet drzewny, przy czym nie planuje się w przypadku tych źródeł ciepła zmiany wymogów PPPC, a jedynie obowiązkowy wybór urządzeń wyłącznie z listy ZUM.
Ważne terminy dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”
- Publikacja (ogłoszenie) programu ze zmianami dot. pomp ciepła: styczeń 2024 rok.
- Obowiązywanie nowych warunków dotyczących pomp ciepła (zakończenie okresu przejściowego, umożlwiającego zakup i montaż pomp ciepła na dotychczasowych zasadach): 1 kwietnia 2024 roku.
Najważniejsze planowane zmiany dot. pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”
- Do dofinansowania w ramach PPCP kwalifikowane będą wyłącznie pompy ciepła, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA, wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.
- Przeprowadzone i przedstawiane przez producenta/dystrybutora badania mają w pełni potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej oraz karcie produktu oraz spełnienie wymogów PPCP.
- Kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.
- Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z ww. badań (raport będzie mógł być sporządzony w języku innym niż polski, z zastrzeżeniem, że dodatkowo dostarczona musi być skrócona wersja tego raportu
w języku polskim). - W okresie przejściowym (do 1 kwietnia 2024 r.) Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, na podstawie dostarczanych przez producentów/dystrybutorów raportów z ww. badań, zweryfikuje spełnienie nowych wymogów PPCP przez pompy ciepła wpisane na listę ZUM.
- Po zakończeniu okresu przejściowego, na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi PPCP, potwierdzone wskazanymi na powyżej badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację.
- W przypadku zgłaszania do wpisania na listę ZUM większej liczby pomp ciepła z jednego typoszeregu, możliwe będzie przedstawienie badań dla typoszeregu, przy czym:
- w przypadku, gdy jeden typoszereg obejmuje nie więcej niż 5 podtypów, dopuszcza się przedstawienie raportu z ww. badań dla minimum jednej pompy ciepła z tego typoszeregu,
- w przypadku typoszeregu składającego się z więcej niż 5 podtypów urządzeń, należy przedstawić co najmniej 1 raport z badania urządzenia na każde 5 podtypów,
- modele pomp ciepła uznaje się za należące do jednego podtypu w danym typoszeregu, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
– identyczna konstrukcja obiegu chłodniczego, ten sam czynnik chłodniczy/roboczy,
– ten sam producent, typ i liczba sprężarek,
– ten sam typ elementu rozprężnego,
– ten sam typ skraplacza,
– ten sam typ parownika,
– ten sam typ procesu odszraniania,
– ten sam sterownik i zasada sterowania wydajnością.
Planowane wymogi techniczne dot. pomp ciepła, które będą umieszczone w zaktualizowanych załącznikach 2/2a/2b do PPCP
Pompa ciepła powietrze/woda |
Niskotemperaturowe pompy ciepła nie są kwalifikowane do dofinansowania. |
Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej |
Niskotemperaturowe pompy ciepła nie są kwalifikowane do dofinansowania. |
Pompa ciepła powietrze/powietrze |
|
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej |
Niskotemperaturowe pompy ciepła nie są kwalifikowane do dofinansowania. |
Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej |
|
Kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie / Kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
W przypadku kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet także planowane jest wprowadzenie obowiązku wyboru urządzeń wyłącznie spośród wpisanych na listę ZUM. Wprowadzenie tego warunku spowodowane jest coraz częściej pojawiającymi się przypadkami podawania przez producentów/sprzedawców nieprawdziwych informacji o urządzeniu i wprowadzaniu tym samym beneficjentów PPCP w błąd polegający na tym, że kocioł spełnia wymogi programu.
Nie planuje się jednak w przypadku tych źródeł ciepła, zmiany wymogów, które będą musiały spełniać kotły w stosunku do wymogów obowiązujących w obecnej wersji PPCP. Nie ulegnie zmianie procedura wpisu na listę ZUM i nie będzie konieczności przedkładania żadnych nowych dokumentów w przypadku urządzeń, które obecnie na liście ZUM są wpisane.
Planowany termin wprowadzenia obowiązku wyboru kotła zgazowującego drewno oraz kotła na pellet drzewny wyłącznie z listy ZUM będzie taki sam jak w przypadku pomp ciepła.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Informacje dotyczące realizacji Programu Czyste Powietrze
na terenie gminy Janowiec Kościelny
Stan na dzień 29.12.2023 r.
Liczba złożonych Wniosków o dofinansowanie: 92
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 43
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 824 280,39 zł
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Informacje dotyczące realizacji Programu Czyste Powietrze
na terenie gminy Janowiec Kościelny
Stan na dzień 30.06.2023 r.
Liczba złożonych Wniosków o dofinansowanie: 80
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 39
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 819 178,59 zł
Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Od 3 stycznia 2023 r. rusza nowa wersja programu „Czyste Powietrze”!
Uprzejmie informujemy, że uruchomienie nowej, zmienionej wersji Programu „Czyste Powietrze” nastąpi w dniu 3 stycznia 2023 r. Od tego dnia zaczną obowiązywać nowe warunki programu.
Wychodząc naprzeciw potrzebom Beneficjentów, zmiany obejmują m.in. podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu. Jednocześnie i przede wszystkim promowana jest kompleksowa termomodernizacja, która służy bezpieczeństwu cieplnemu gospodarstw naszych beneficjentów. Efektywne energetycznie domy to mniejsze koszty ogrzewania budynku, ale i poprawa jakości powietrza.
Nowy Program, na podstawie którego nabór rozpocznie się od 03 stycznia 2023 r. udostępniony jest pod linkiem:
https://czystepowietrze.gov.pl/od-3-stycznia-2023-r-rusza-nowa-wersja-programu-czyste-powietrze/
Z tej strony link przekierowujący prowadzi do podstrony:
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#do-pobrania
gdzie zamieszczony jest program z załącznikami, wzór umowy beneficjenta z wykonawcą oraz lista banków prowadzących nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego (wzór umowy i lista banków są w dotychczasowej wersji, tj. niezmienione).
—————————————————————————————-
Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze”
W Urzędzie Gminy w Janowcu Kościelnym, pok. Nr 13 został uruchomiony, punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze” w celu ułatwienia mieszkańcom gminy aplikowania o dofinansowanie w ramach Programu. Utworzenie Punktu jest realizacją zawartego porozumienia pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, a Gminą Janowiec Kościelny.
W punkcie obsługiwanym przez pracowników Referatu Gospodarki Terenowej, można uzyskać informacje o zasadach programu, skonsultować wniosek o dofinansowanie lub płatność, uzyskać wsparcie w przygotowaniu wniosku oraz pozostałych dokumentów, złożyć wniosek o dofinansowanie, który zostanie przekazany do WFOŚiGW w Olsztynie gdzie nastąpi jego ocena merytoryczna.
Punkt konsultacyjno-informacyjny będzie przyjmował interesantów w godzinach:
poniedziałek, wtorek, w godz. 13.00-15.00,
środa w godz. 12.00-14.00,
czwartek i piątek w godz. 10.00-12.00.
Z punktu mogą korzystać mieszkańcy gminy Janowiec Kościelny, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu i godziny wizyty. W celu uzyskania informacji o programie oraz w celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 89 626 20 52.
Podstawowe informacje o programie „Czyste powietrze”:
– Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia zarówno w trakcie realizacji jak i zakończone, pod warunkiem poniesienia pierwszego kosztu maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
– Beneficjentami Programu są osoby fizyczne, będące właścicielami/ współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
– Zakres dofinansowania: wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła oraz prace termomodernizacyjne budynku.
– Program obejmuje 3 grupy beneficjentów:
-
Uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania – osoby których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł;
-
Uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania – osoby, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
– 1 894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub
– 2 651 zł (gospodarstwo jednoosobowe),
-
Uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania – osoby, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
– 1090 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub
– 1 526 zł (gospodarstwo jednoosobowe).
Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania, powinna uzyskać do dnia złożenia wniosku, zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego są wydawane dla mieszkańców gminy Janowiec Kościelny, przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym
Szczegóły programu oraz regulamin znajdą, także Państwo pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/.
Przydatne linki:
KALKULATOR DOTACJI
Kalkulator dotacji -Program Czyste Powietrze
https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/
KALKULATOR GRUBOŚCI IZOLACJI
Kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków
https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/
CZYSTE URZĄDZENIA
Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)
https://czyste-urzadzenia.ios.edu.pl/
Ulotka informacyjna dostępna jest do pobrania pod linkiem:
https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]